дитячий сад з українською мовою навчання Пряшів

Materská škola rodinného typu
pre deti s ukrajinskými a rusínskymi koreňmi, 
s vyučovacím jazykom ukrajinským.

Projekty

Proxíkova Euroakadémia

Hliníkový skarabeus

Školské ovocie

Veselé zúbky

Bezpečne na cestách (školský projekt)

Školské projekty a tematické dni

 

Európsky program
podpory konzumácie ovocia
v školách

Naše predškolské  zariadenie  sa  zúčastňuje na európskom programe podpory konzumácie ovocia v školách s finančnou podporou Európskej únie.

Projekty

Bezpečne na cestách

Cieľom školského projektu dopravnej výchovy je veku primerane pripraviť deti na budúci samostatný pohyb v cestnej premávke. Okrem teoretickej prípravy deti nacvičujú praktické situácie na školskom dopravnom ihrisku, vybavenom dopravnými značkami a svetelnou signalizáciou, starajú sa o svoje dopravné prostriedky. Vyvrcholením projektu je návšteva príslušníkov dopravnej polície. Znenie projektu je k dispozícii u riaditeľky MŠ.
 
 
Celoslovenský osvetový vzdelávací projekt, určený primárne pre deti predškolského veku. Jeho cieľom je hravou a zaujímavou formou deti naučiť, prečo si majú peniažky vážiť a šetriť, ako aj to, že následne treba dobre porozmýšľať, na čo ich použijú.
 
 
Pri príležitosti Dňa zeme sa naša škôlka v roku 2015 po prvýkrát zapojila do zberu odpadovej hliníkovej fólie – súťaže „Hliníkový skarabeus“. 
 
Zbierame (aj) použitý alobal, hliníkové fólie z čokolád, masla, syrov, viečka z jogurtov a smotán, konzervy, plechovky na nápoje, hliníkový odpad zo stavebníctva či priemyslu a pod.
 
V rámci environmentálnej výchovy tak skúsime odbremeniť naše smetné koše o niekoľko kíl hliníka - ten sa využíva na výrobu jednorázových obalov  ako sú plechovky na nápoje, konzervy, vrchnáčiky na jogurtoch alebo aj v stavebníctve či automobilovom priemysle. Podľa výskumov odborníkov sa recykláciou hliníka ušetrí až 95 % energie potrebnej na jeho výrobu z hliníkovej rudy – bauxitu.  Nezanedbateľnou výhodou recyklácie  je okrem šetrenia prírodných zdrojov aj ochrana životného prostredia, keďže pri výrobe hliníka vzniká aj veľké množstvo toxického odpadu.
 
 
 
Školské projekty a tematické dni:
  • Motýlie záhradky - prírodovedecký projekt  - sledovanie vývoja motýľa Babôčka bodliaková od húsenice cez kuklu až po vyliahnutie krásneho motýľa. Prezentáciu z roku 2020, kedy sme projekt museli kvôli Covid 19 dokončiť v rodine jedného z našich detičiek, nájdete tu: Prezentácia.
  • Moja vlastná kniha - projekt  k vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia, podoblasť Koncept tlače a knižných konvencií  - spoznávanie procesu vzniku knihy, orientácia v knihe a budovanie slovnej zásoby, výroba vlastných kníh detí.
  • Skúmame prírodu a vesmír - prírodovedecký projekt, prostredníctvom hry a pohybu spoznávame planéty slnečnej sústavy, robíme jednoduché pokusy a skúmame pôdu, vzduch a vodu.  
  • Zdravé telo - hravé poznatky o zdraví, chorobách, prvej pomoci a úrazoch za účasti a praktických ukážok práce príslušníkov Záchrannej zdravotnej služby Prešov.
  • Dni zdravej výživy- celoročný projekt prezentuje deťom možnosti a výhody zdravého stravovania, jeho vyvrcholením sú samostatné prezentácie detí na tému Ako sa zdravo stravujem. 
  • Tradičné remeslá - V prvej časti deti spoznávajú zvyky a tradície spojené s Vianocami na Slovensku a Ukrajine, pripravujú medovníčky a nacvičujú koledy, v druhej časti sa oboznamujú s remeslami, ktoré súvisia so započatím jarných práca na poli. pripravujú školské políčko na siate, sadia semená, starajú sa o zeleninu a bylinky a zbierajú úrodu. 
  • Online predškolská príprava - počas celého apríla 2020 v našej škôlke prebiehalo on-line učenie cez Skype, ktoré viedla pani učiteľka Mária Mihališinová. Zapojilo sa 8 detičiek, ktoré sa spolu s pani učiteľkou vídali  2-krát týždenne. Virtuálne aktivity boli zamerané na predškolskú prípravu - matematika a svet predškoláka. Predškoláci dostávali pracovné listy a návody na pokusy, modelovanie a strihanie, pracovali spoločne pred monitorom.